Instytut
Naszym celem jest promowanie i upowszechnianie sztuki żydowskiej – tej współczesnej i historycznej – ale także dzieł, które nawiązują do tematyki żydowskiej, a zostały stworzone przez artystów_artystki z różnych kultur i środowisk.
Interesują nas zwłaszcza wystawy, performanse, książki, czasopisma, spektakle i koncerty, ale nie tylko. Chcemy wspierać instytucje i wydawnictwa promujące i zachowujące dzieła literatury i kultury jidysz w Polsce. Szczególne miejsce w naszych sercach zajmują badacze i badaczki, ich praca i archiwa.
Jesteśmy apolityczni. Jesteśmy znakomicie zsieciowani ze środowiskiem twórczym i mamy świetne rozeznanie i kontakty w placówkach badawczych i instytucjach kultury. To ważne, bo chcemy nie tylko promować profesjonalnych artystów_artystki, ale też ich rozwój zawodowy i naukowy.
W historii Żydów Polska jest krajem szczególnym. To tu kultura żydowska była tworzona przez tysiąc lat. To głównie w Polsce rozegrał się główny etap Zagłady. Społeczność żydowska przetrwała i przetrwała jej kultura. Chcemy ją wspierać, promować i przyczynić się do jej dalszego rozwoju.
Współpracujemy m.in. z Polskim Towarzystwem Studiów Żydowskich, Instytutem Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, Instytutem Mieczysława Wajnberga, JCC Warszawa, JCC Krakow, Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej, Festiwalem Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie, Stowarzyszeniem Żydowskim „Cukunft”, Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Zuzanny Ginczanki w Warszawie i wieloma innymi instytucjami, a także z artystami_artystkami, badaczami_badaczkami i wykładowcami_wykładowczyniami.
Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy w zakresie promocji i upowszechniania szeroko pojętej sztuki żydowskiej. Udzielamy także patronatów medialnych, profesjonalnych konsultacji, działamy na rzecz zsieciowania twórców_twórczyń, badaczy_badaczek oraz instytucji i chętnie angażujemy się w projekty niezależnie od ich skali i miejsca realizacji.
Zarząd
-
Maria Sławek
SKRZYPACZKA, WYKŁADOWCZYNI
-
Ishbel Szatrawska
PISARKA, DRAMATOPISARKA
-
Karolina Szymaniak
TŁUMACZKA, WYKŁADOWCZYNI
-
Damian Josef Neć
REŻYSER TEATRALNY, DRAMATURG
-
Andrzej Pałys
HISTORYK SZTUKI, MARSZAND, KOLEKCJONER